Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

69.327 views

Yivsiz Av Tüfeği Alırken İstenilen Sağlık Raporu Hakkında…

Kategori : Genel, Ruhsat İşlemleri - Etiketler :, , - Tarih : 12 Ekim 2011

Daha önceden yivsiz tüfek ruhsatı alırken psikiyatri ve nöroloji doktorlarının raporları Devlet Hastanelerinden muayene parası verilerek 36 TL ye alınıyordu. Ve bu alım çok zahmetli ve sıralar ve kavgalarla oluyordu.

Bundan sonra yivsiz tüfek ruhsatı alacak kişiler aile hekiminden bu raporu sıra beklemeden parasız olarak alıp ilgili ruhsat dairesinde kullanacaktır.

Konuyla ilgili dayanak: Bunla ilgili olarak 5258 sayılı aile hekimliği uygulaması hakkında kanunun hizmetin esasları başlıklı 5nci maddesi 3ncü fıkrasında ilgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları ve resmi tabiblerce düzenlenmesi gereken her türlü rapor sevk evrakı reçete ve sair belgeler, aile hekimliği uygulamasına geçilen yerlerde aile hekimleri tarafından düzenlenir. Yivsiz av tüfeği için gereken tek hekim raporunun aile hekimi tarafından verilebileceği, aile hekimlerinin kaşelerinin ve ıslak imzalarının bu raporların tanzimi için yeterli olacağı temel sağlık hizmetleri genel müdürlüğünce uygun mütala edilmiştir.

T.C. Sağlık Bakanlığı
Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Dr. Seracettin ÇOM
Genel Müdür V.

Yorumlar (9)
 • 18 Ocak 2012 tarihinde velisen tarafından

  benim aile hekimim vermiyor nereye şikayet edebilirim hastaneye gönderiyor

 • 18 Ocak 2012 tarihinde admin (Yazar) tarafından

  aile hekimin vermek zorunda. Bilgisayar ekranlarında görünüyor. Vermeyipte ne diyor onu belirtmemişsin. Gözünmü bozuk diyo nediyo…

 • 26 Mart 2012 tarihinde Harun guzelgun tarafından

  Benim aile hekimimde vermedi böyle bir rapor vermeye yetkim yok diyor üstelik benim işlemim ruhsat yenileme…

 • 01 Nisan 2012 tarihinde tufan tarafından

  Aile Hekiminizle tekrar görüşün, konu anlaşılamamış sanırım. Aile hekimleri bu konuda tam yetkilidir, yönetmelikle tanımlanmıştır., Saygılar.

 • 09 Nisan 2012 tarihinde adem tarafından

  aynı dert benim aile hekimimdede var. hanım efendi silaha karşıymış veremezmiş (yav kardeşim zaten onu kötüye kullanan silahı buluyor suçu işleyebiliyor nasıl bir zihniyettir bu okumak gerçekten cehaleti almıyor) heyet raporuna yönlendirmektedir. maliyeti + okadar zamn kaybı yanında cabası kanun çıkmış ama okadar görevini kötüye kullanan kişiler oldukca kendi kanunu kendisi yazmaktadır. yasaların bu noktada bir yaptırımı(cezası) yokki bukadar rahat davranabiliyorlar.(memleketin çivisi çıkmış anlıcanız yani bu saçmalıklardan birisi) Not: kanuna uymayan aile hekimleri okuyosa şahsi düşüncelerinizle görevinizi kötüye kullanmayın konu silah ruhsatıda değildir türkiye cumhuriyetine yakışır bir davranışta bulunalım lütfen.Saygılar…

 • 24 Temmuz 2012 tarihinde önder zeki keleş tarafından

  benim aile hekimimde vermedi, lütfen birisi yazsın başka nerden alabiliriz,,

 • 26 Temmuz 2012 tarihinde tufan tarafından

  05376867282 Tufan DOKUCU ararsanız yardımcı olurum.

 • 18 Ekim 2012 tarihinde emir bayraktar tarafından

  bu gün bende ruhsat için sağlık raporu almaya gittim ve yivsiz av tüfeği ruhsatı için alıcağımı belirttim hatta internetten edindiğim bilgiye göre Akıl hastalığı veya psikolojik ve nörolojik yönden silah kullanmasında engel hali bulunmamaktadır ibaresinin de belirtilmesi gerektiğini söyledim ve doktor bana öyle bir saglık raporu veremeyeceğini bunu gidip hastanelerden nörolog ve psikiyatrdan belge alırsam öyle onaylayabileceğini soyledi ben sağlık ocaklarının da verebildiğinide söylediğim halde böyle bir yetkimiz yok dedi yakınlardaki karakola gittim ve polislere daniştım onlarda verilmesi gerektiğini söyledi ancak tekrar gittiğim sağlık ocağındaki doktor ancak psikolojik ve nörolojik muayenesi yapılmamıştır notu düştü ve öyle verdi daha ne diyim artık.

 • 24 Aralık 2012 tarihinde suleyman gunes tarafından

  5258 sayılı aile hekimliği kanunun Hizmetin Esasları başlıklı 5.maddesinde, her türlü rapor, sevk, reçete ve sair belgeler aile hekimliği uygulaması kapsamında aile hekimleri tarafından düzenlenir diyor.Ancak aile hekimi her gelene sağlık raporu vermek zorunda değil, bir problem görüyorsa vatandaşı hastaneye sevk eder.Herhangi bir sağlık sorunu yoksa aile hekimi sağlık raporunu verebilir.ilgili yönetmeliğe (http://www.ailehekimligi.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=122:aile-hekimlii-pilot-uygulamas-hakknda-kanun-&catid=39:kanunlar&Itemid=216) ulaşabilirsiniz.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :