Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

22.744 views

YARI OTOMATİK ve POMPALI TÜFEKLERİN HAZNESİ

Kategori : Genel, Tüfek Bilgisi - Etiketler : - Tarih : 24 Haziran 2012

4915 sayılı kara avcılığı kanunun 6. maddesinin 2’inci fıkrası kapsamında  şu şekilde söylenilmektedir.

“Haznesi 2 fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış, otomatik, yarı otomatik , pompalı ve benzeri yivsiz av tüfeklerinin avda kullanılması yasaktır. Ancak yarı otomatik ve pompalı av tüfeklerinin fişek kapasitelerini istenilen miktara düşüren plastik ve ağaç veya bu görevi yerine getirebilen boyu silahtan silaha değişebilen sadece hazneye yerleştirilebilen bu çubuğun takılıp hazneyi 2 fişek alacak şekilde kısıtladığımız zaman yarı otomatik ve pompalı tüfekleri avda kullanılabilir” denmektedir.

Ülkemizdeki avcıların % 80 i yarı otomatik tüfeklerle ava gitmektedir.Bunların hemen hemen hepsi takoz kullanmanın bilinci ile kanunda istenildiği gibi hazneyi 2 fişek alacak şekilde kısıtlamaktadırlar. Yani tüfeğin şarjör kısmına 2 fişek koyduktan sonra 3 fişek girmeyecek şekildedir.

Burada anlatmak istediğim yarı otomatik tüfek kullanıcılarının hemen hemen hepsi kanunun istediği şekilde hareket etmeleri ve hazneyi 2 fişek alacak şekilde kısıtladıklarıdır. Bu tüfeği kullanan avcılarımız istenildiği gibi hazneyi 2 fişek alacak şekilde sınırlandırdıktan sonra av esnasında kurma kolunu çekip atım yatağına hazneden bir adet fişek koyup avın verdiği heyecan ve bütün dikkatlerinin ava odaklanmasından dolayı bilerek yada bilmeyerek hazneye bazen bir fişek daha sürmektedirler böylece tüfeğin içerinde 3 fişekle av yapabilmektedirler.

Hal böyleyken Ispartada av koruma memurlarımız av esnasında yarı otomatik tüfeğinin haznesine 2 fişek alacak şekilde kısıtlayan bir avcımıza tüfeğin içerisinden 3 adet fişek çıktığı için tüfeğin mülkiyetini kamuya geçirip idari para cezası işlemi uygulanmıştır. Kanunun ne diyorsa biz avcılar bu kanunları da yanımıza alarak hareket ediyoruz . Yürürlükteki kanun bize yarı otomatik ve pompalı tüfeklerle yapılan avcılıklarda av sırasında tüfeğin içerisinde açık ve net olarak 2 den fazla fişek bulundurulması yasak demiş  olsaydı eyvallah boynumuz kıldan ince bizde bu şekilde hareket ederdik. Tekar söylüyorum 6. madde bize ‘Haznesi 2 fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış, otomatik, yarı otomatik , pompalı ve benzeri yivsiz av tüfeklerinin avda kullanılması yasaktır.’ Dediği için kanuna karşımı gelelim bize ne derlerse biz zaten onu yapmaktayız. Benim Naçizane Fikrim, Memurların biz avcıların yanına geldiği zaman avcıya ilk önce tüfeği boşaltırıp daha sonra tüfeği kendisi alıp avcıdan 3 adet fişek istemesi gerekir. 1 ve 2 fişeği tüfeğin haznesine sürdükten sonra 3.  fişeğin girmemesi gerekiyor. Şayet 3 fişeğin girmediği takozlu bir tüfeğe cezai işlem uygulanacak ise kanunu hazırlayanların yoruma açık ve kesin bir dille 6. maddeyi ifade edemedikleri için suçun avcıda değil de kanun koyucuda aranmasına ve uygulamanın yanlış olduğunu camiam ve Tarsus Avcıları adına bilinmesini istiyor saygılarımla arz ediyorum.

24,06,2012

 Tufan Dokucu

Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :