Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

6.515 views

YABAN DOMUZU AVCILIĞI SALI GÜNÜDE YAPILACAK.?

Kategori : Avcılık Mavzuatları, Genel - Etiketler :, , - Tarih : 27 Haziran 2012

Av sezonunun açılmasıyla yaban domuzu avımız başlar, sezon kapanıncaya kadar devam eder, bu yıl Merkez av komisyonundan belirtilen avlanma süreleri içinde ve avlanma günlerinde “çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller hariç) avlanmak serbesttir”,  “Ancak yaban domuzu avı bu avlanma günlerine ek olarak salı günü de yapılabilecektir”. diye  farklı bir karar çıkarak  yaban domuzu avının Salı günleride serbest bıraktı..

Mevcut kararın biz avcılara faydası tartışma konusudur. Avcı arkadaşlarım, hadi Salı günü beraber ava gidelim; hayal bu ya tam teçhizat avdayız, evet avlakta yaban domuzu arıyoruz, ben domuzların nerede olduğunu bulamadım siz bulabildiniz mi bazen 35 kişiyle sürek avı yapıyoruz hiç domuz göremediğimiz oluyor. geçtiğimiz yıllarda hani Salı günü sadece bıldırcın ve üveyik avı da serbest kalmıştı ya gazete haberlerini, hayvan hakları savunucularını hatırlıyorum kuşlar artık Salı günüde öldürülecek diye bas bas bağırdılar akabinde ertesi sezon zaten Salı günü yasaklandı siz avcı dostlarımla Salı günü avdayız daha domuz arıyoruz sıcakta iyice yorulduk bu sırada yanımıza Av koruma memurları yada Jandarma vs geldi, “-rasgele nasıl  bir şey varmı, dedi, “-saatlerdir geziyoruz bir tane bile domuz görmedik” .. memurlar soruyor siz ava yenimi başladınız? Yaban domuzunun sürek avı haricinde gündüz üç beş kişiyle gerçekten çıkartmak çok zordur her neyse tüfeklerinizde takoz  varmı takoz buyurun bakın hayal bu ya yanlışlıkla yada bilerek tüfeğimizin içinden kurşun yerine saçma çıkarsa ayıkla pirincin taşını memur bey benim tüfeğimden saçma çıktı amma ben zaten yakın sıkıyorum yakın mesafeden bu saçma dağılmadığı için kurşun gibi gider diyormuşum bu arada ben hemen müdahale ediyorum kanun koyucu mevzuatı yazarken  belirtilen avlanma süreleri içinde ve avlanma günlerinde çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller hariç) avlanmak serbesttir. Ancak yaban domuzu avı bu avlanma günlerine ek olarak salı günü de yapılabilecektir.

SALI GÜNÜ YAPILACAK OLAN YABAN DOMUZU AVINDA AVCININ TÜFEĞİN DE VE ÜZERİNDE TEK KURŞUNDAN BAŞKA FİŞEK BULUNDURULMASI YASAKTIR bulunduranların hakkında şu işlem yapılacaktır diye niye belirtmediniz. Hadi tartışmayı uzatalım av koruma memuru mevzuatı iyi oku yaban domuzu avında saçma değil şarvetin bile kullanmak yasaktır ve 12. maddenin c bendi Yaban domuzu avlarında tek kurşun dışında başka fişek bulundurulması yasaktır ibaresi yer alır al başına belayı vazgeçtim hayal kurmuyorum Salı günüde ava gitmiyorum zaten ben domuz avlamayı da sevmem bazen internet sayfalarını gezerken bazı yazarlarımızın  şayet domuzun eti yenmiş olsaydı dediğini hatırlıyorum hadi hayırlısı diyerek Salı günü yorumunu siz değerli avcılarımıza bırakıyorum eyvallah.. Saygılarımla.

 

                                                                                                                                                                                    Tufan dokucu

Tarsus avcılar kulübü başkanı

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :