Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

48.105 views

Üveyik Avı Nasıl yapılır, Üveyik avı tüfekleri, fişekleri, kıyafetleri

Kategori : Genel, Kara Avcılığı Türleri - Etiketler :, , , - Tarih : 13 Temmuz 2012Üveyik Avı Nasıl yapılır, Üveyik avı tüfekleri, fişekleri, kıyafetleri

Üveyik Avı Nasıl yapılır, Üveyik avı tüfekleri, fişekleri, kıyafetleri

Güvercingiller familyasından dünyanın belkide bir numaralı av kuşudur. Göçmendir,  Nisan ayından itibaren kuzeyden ükemize giriş yaparlar,Eylülden itibarende Güneye göç ederler. Bu nedenle Üveyik avı av sezonunun açılması ile başlar . Her türlü ,tane tohum,tomurcuk,üzümsü meyveler ve mantarlarları yiyerek beslenirler. En çok Ayçiçeğini severler ve yurdumuzun her yerinde rastlanır.

Üveyik avı için yaygın olan avlanma türü geçit avıdır. Gün içinde yaşam alanı sayılacak bölgede yapmış olduğu uçuşlar sırasında konduğu ağaçlardan kalkışı sırasında veya çok sevdiği yağlı tohumların bulunduğu bitki örtüsüne sahip tarlalara gelirken avlanılabilir.

Bizler Üveyik kuşunun göçünü belki bir kuş bilimciden daha iyi takip etmek zorundayız. Hafta arası işimizden ödün vererek üveyik kuşunun nerede yayıldığının ve yaylıma nereden çıktığının bilinmesi ayrıca hava Tahminlerinin takip edilmesi ( yağmur yağar , gök gürlerse bölgeyi terk ederler) bu kuşun avcılığı önemli bir faktördür. Avcı takibini iyi yaparsa hafta sonu boşa düşmeyip kuşun yayıldığı yere sabah gün doğmadan efsun yapıp Üveyik mührelerini yayıldıkları yere dikkatlice yerleştirilmesi (cansız) doğru olacaktır ancak bu şekilde iyi bir av yapabilir.Üveyik kuşu Av yapılan bölgeyi ertesi gün terk edebilir .İşinizin müsait olmamasından dolayı herhangi bir üveyik kuşunun olabileceği bölgeye ava gitmeniz durumunda hakim etrafı iyi görebileceğiniz bir yerden havaya boşa tüfek sıkmanız halinde etrafta üveyik varsa havalanacağı için kuşun yerini tespitte size yardımcı olacağını düşünüyorum. Avı bulduktan sonra gerisi sizin ve yanınızdaki avcı arkadaşlarınıza kalmış kendinizi üveyiğe gösterirseniz kuş uzak gider yada gelen üveyiğe zamanlama yapmadan atış yapılması , gereksiz konuşma evsun da görünme yada kuşu görür görmez size atış imkanı verinceye kadar kımıldanması bile sizin ve yanınızdaki arkadaşlarınızın avının iyi veya kötü geçmesini belirler ne kadar anlatılırsa anlatılsın üveyik avı zor ve meşakkatli bir o kadarda zevklidir.

ÜVEYİK AVI TÜFEK SEÇİMİ

Üveyik avının Tüfeği her avda olduğu gibi 12 çapında 65 veya70 cm namlu boyu çifte, süper poze yada yarı otomatik olabilir Üveyik kuşunun uçtuğu uzaklığına göre şok kullanabilirsiniz.

Üveyik Avı Nasıl yapılır, Üveyik avı tüfekleri, fişekleri, kıyafetleri

Üveyik Avı Nasıl yapılır, Üveyik avı tüfekleri, fişekleri, kıyafetleri

ÜVEYİK AVI FİŞEKLERİ ve ÜVEYİK AVI FİŞEK SEÇİMİ

Üveyik avında kullanılacak fişekler kullandığınız Tüfeğe ve mesafeye göre farklılıklar gösterebilir çifte ,süper poze için ; 24 gram trap 7,5 numara ile 28 gram 7veya 8 numara olabilir.Yarı otomatik için;28 gram 7veya 8 numara -30 gram için 6 veya 7 numara-32 gram için ise uzaklığa göre 5,6,7 numaralar uygundur..

ÜVEYİK AVINDA KIYAFET

Üveyik avında kelimenin tam anlamıyla görünmez adam taklidi yapmanız doğru olacaktır. Bu nedenle seçici olmak iyi kamufle edilmek gerekir.avdan önce hazırlık yapılması ve gereken aksesuarların eksiksiz olması gerekir. Av yaptığınız araziye uygun kamuflaj tişört,av yeleği ,pantolon ve sizi sıcaktan koruyacak bir şapka ve önceden yapmış olduğunuz yine araziye uygun evsun. Eylül sıcağında arabanızın arkasında buzluğunuzu ve terleyeceğiniz için yedek kıyafetlerinizi eksik etmeyin.

Tufan DOKUCU
Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı

Yorumlar (1)
  • 16 Temmuz 2012 tarihinde ALPER ORUÇ tarafından

    Sn. Tufan bey, site içi değişikliği çok beğendim..bir bilenin eli değmiş..Önceki sitenizde yer alan üye girişi ve üye forumları ile ilgili bir saha bulamadım..gözümden kaçmış olabilir..kontrol edilmesini rica ederim..Yeni av sezonunun açılış tarihi ve açılış av ürünlerini de belirtirseniz faydalı olacaktır..değerli zamanınızı aldım..iyi çalışmalar…sevgiler..

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :