Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

8.438 views

Mühre Ördekler Artık Özgür

Kategori : Avcılık Haberleri, Genel - Etiketler :, , - Tarih : 22 Ocak 2013

Canlı Ördek Mühreleri özgür

Canlı Ördek Mühreleri özgür

Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü Kocaeli Şube Müdürü Nevzat Alğan, yaptıkları koruma kontrol faaliyetlerinde “canlı mühre” olarak kullanılan 2’si dişi, 3 ördek ele geçirdiklerini, bu kişiye yaban hayvanlarını alıkoymaktan dolayı ördek başına 500 lira, avcılık belgesi olmaması nedeniyle 406 lira usulsüz avlanmadan dolayı da 202 lira idari para cezası kesildiğini kaydetti.

Kocaeli’de, avcıların, sesinden ve görüntüsünden faydalanarak yaban ördekleri çağırmada kullandığı 3 ördek, doğaya salındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü Kocaeli Şube Müdürü Nevzat Alğan, İzmit’te bir kişinin ördekleri, ses ve görüntüsünden faydalanılarak yaban ördekleri çağırmak için “Mühre” olarak kullandığı ihbarı üzerine denetime gittiklerini anlattı.

Yaptıkları koruma kontrol faaliyetlerinde “canlı mühre” olarak kullanılan 2’si dişi, 3 ördek ele geçirdiklerini belirten Alğan, bu kişiye ayrıca yaban hayvanları alıkoymaktan dolayı ördek başına 500 lira, avcılık belgesi olmaması nedeniyle 406 lira usulsüz avlanmadan dolayı da 202 lira idari para cezası kesildiğini kaydetti.

Alğan, “canlı mühre” olarak kullanılan bu ördeklerin, veteriner hekimin kontrolünün ardından doğaya saldıklarını dile getirerek, “Canlı mühre, teyp kullanmak yasak. Son zamanlarda özellikle kar düşmesinin ardından yaban hayvanlarının kaçma faaliyetleri zayıflıyor. Kaçma kabiliyetleri zayıfladığı için vurmak kolaylaşıyor. Avcılardan isteğimiz, bu canlıların da doğada yaşama hakkı olduğunu, bunu bilerek ava gitmemeleri, kesinlikle aldatıcı hareketlerde bulunmamaları gerektiğidir” şeklinde konuştu.

Alğan, son zamanlarda koruma kontrol faaliyetlerini artırdıklarını anlatarak, yılda 30-35 civarında canlı mühre ele geçirdiklerini, vatandaşların da duyarlı davranarak bu konularda kendilerine ihbarda bulunduğunu bildirdi.

Alğan ve beraberindekiler daha sonra avcılardan aldıkları ördekleri, Körfez Mahallesi’ndeki İzmit Körfezi Sulak Alanı’nda doğaya bıraktı.

kaynak: skyturk360

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :