Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

4.786 views

İnternetteki Av Resimleri Suç Kabul Edilir mi?

Kategori : Genel - Etiketler :, - Tarih : 01 Aralık 2011

İnternetteki Resimler Kaçak Av için Suç Delili

İnternetteki Resimler Kaçak Av için Suç Delili

Bu konuda uzun süredir tartışmalar oluyordu. Bizler Tarsus Avcılar Kulübü olarak zaten kaçak av ve limit aşımlarına karşı olduğumuz her platformda söylüyoruz. Bu konuda devlet sosyal paylaşım siteleri ve internetteki resimleride suç unsuru kabul etmeye başladığını aşağıdaki haberde göreceksiniz.

Vurduğu yaban keçisiyle çektirdiği fotoğrafları, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaşan kaçak avcı, 12 bin lira tazminat ve bin 473 lira da idari para cezasına çarptırıldı.
Erzincan’da kaçak avlanırken vurduğu yaban keçisiyle çektirdiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta paylaşan avcı, 12 bin lira tazminat ve bin 473 lira da idari para cezasına çarptırıldı.

AA muhabirinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, Erzincan’da kaçak avlanan Adem A, vurduğu yaban keçisi ile çektirdiği fotoğrafları kendi adına kayıtlı bir hesapla Facebook’ta paylaştı.

Gelen bir ihbarı değerlendiren Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, bu kişinin kaçak olarak yaban keçisi avladığını tespit etti.

Kaçak avcı Adem A’ya, avladığı yaban keçisi için 12 bin lira tazminat ve ayrıca 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefetten de bin 473 lira idari para cezası kesildi.

-Kara Avcılığı Kanunu-

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avcılık ve Avlak Yönetimi Dairesi Başkanı Cemal Akcan, yaptığı açıklamada, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 18 Haziran 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

2011-2012 dönemi Merkez Av Komisyonu kararı gereğince yaban keçisinin koruma altında bulunduğunu ve avlanmasının av turizmi haricinde yasak olduğunu vurgulayan Akcan, av turizmi kapsamında ise kontrollü olarak 8 yaş üstü ve en az 100 cm boynuz uzunluğuna sahip yaşlı, üreme yeteneği düşmüş, hastalıklı, sakat ve şelek erkek bireylerinin avlanmasına izin verildiğini kaydetti.

Akcan, konunun duyarlı vatandaşlar tarafından tespit edilip yetkililere bildirilmesinin memnuniyet verici bir durum olduğunu dile getirerek, “Kaçak avlanma ile mücadelede ve yaban hayvanlarının korunması hususunda Genel Müdürlük olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Çalışmalarımızı yürütürken tıpkı bu olaydaki gibi duyarlı vatandaşlarımızın da yanımızda olduğunu bilmek bizleri daha da mutlu ediyor” diye konuştu.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :