Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

5.144 views

Boğazpınar Köyünün Hes Mücadelesi

Kategori : Genel - Etiketler : - Tarih : 27 Mayıs 2013

tarsus boğazpınar köyü

tarsus boğazpınar köyü

TARSUS BOĞAZPINAR KÖYÜNDEN

BASINA VE KOMUOYUNA DUYURULUR
Görmeyen gözlere, duymayan kulaklara dönmeyen dillere, yazmayan kalemlere inat yine geldik burdayız. Daha önce olduğu gibi buradan da ilan ediyoruz: bütün HES projelerinde olduğu gibi Çamlıyayla elektrik üretim A.Ş tarafından hazırlanan Boğazpınar Olukkoyağı Fakılar ve Kenzin korucak darıpınarı köyleri üzerinden geçen Kadıncık vadisi üzerine yapımı planlanan AKHAN 1-2 HES Regülatörü ve baraj projesi hukuka aykırıdır. Halkın geçim kaynaklarını ve doğayı yok etmeye yönelik bir prejedir.
Enerji kılıfı altında bütün dereler ırmaklar şirketlere satılmaktadır. Suyun kullanım hakkı şirketlere geçmektedir ve suyun ticarileştirilmesi yolunda korkunç adımlar atılmaktadır. yöre halkının durumu hiçbir şekilde göz önünde bulundurulmamaktadır.
2009 yılında köyümüze ktm grup tarafından yapılmak istenen 1.hes olan gök- hes bizlere süslü bir şekilde anlatılmış köyde işsiz genç kalmayacak mesire alanı olarak kullandığınız ırmağa yine mesire alanları yapacağız doğa tarım ve hayvancılık hiçbir şekilde zarar görmeyecek denilerek köylü ikna edilmiştir.
Ancak sonuçları hiç de öyle olmamıştır. İklimin ılımanlaşmasıyla köyden alınan tarım ürünlerinin rekoltesi düşmüş köylünün ırmağa girişi engellenmiş köylü ırmak yakınlardakı tarlalarına dahi girememiştir ve köylü hak etmediğ bir şekilde aşağılanmıştır. Hayvanların ırmaktaki sudan faydalanması şirket tarafından engellenerek sürü hayvancılığı zarar görmüştür. İş sözü veren şirket bu sözünü de tutmamıştır.
Tüm bunlardan sonra yine aynı şirket utanmadan yeni bir hes projesiyle daha karşımıza çıktı. Bizler Boğazpınar köylüleri olarak bu projeyi engellemek adına bütün demokratik haklarımızı kullandık. Köylülerin katıldığı eylemler düzenledik. Ulusal anlamda ses getiren karasu kültür ve sanat festivali adı altında bir festival organize ettik. Güya halkın rızası alınarak yapılması gereken hes projesinin çed toplantısını yaptırmadık. Şirketin bütün tahriklerine rağmen biz sağduyumuzu koruduk. Bu etkinliklerin hemen hemen hepsi ulusal basında yer bulmuş ancak ne gariptir ki tarsusta bi kaç basın organı hariç yazılı ve görsel basın haberimizi yapmamıştır . yapamamıştır ! Tüm bu eylemlere etkinliklere çed toplantısının yapılmamasına rağmen yapılmış gibi gösterilerek çed olumlu raporunun verilmesi bizim öfkemizi daha da arttırmıştır.öfkeliyiz !
Sesimizi türkiyenin dört bir tarafına duyurmuşkan sesimizi çevre ve şehircilik bakanlığı ile orman ve su işleri bakanlığının duymaması bizlerde mantıklı bir düşünce oluşturmamaktadır. Bizler yargının er ya da geç lehimize tecelli edeceğine inanıyoruz. Yargı süreci bitene kadar hiçbir şirket yetkilisini köyümüzde görmek istemiyoruz . ayrıca köyde yanımızda olanlar baş üstünde tutulacak karşımızda olanlar ise hak ettikleri gibi karşılanacaklardır.
Talebimiz şirketin bu projeden bir an önce vazgeçmesidir.
SUYUMUZUN KÖYÜMÜZÜN GELECEĞİMİZİN YOK OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ.
VE BİZLER ŞUNU DA BİLİYORUZ Kİ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :