Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

5.857 views

kuş gribi nedir, kuş gribi belirtileri

Kategori : Genel, Sağlık - Etiketler :, - Tarih : 21 Temmuz 2012

Avcı arkadaşlarım sizlere kuş gribi ile ilgili bilgi verebilmek amacıyla küçük bir çalışma yaptım Belki de bir avcının veya Av Camiamızın başına gelebilecek en kötü  şey Allah göstermesin bizlerden birinin bu virüsü kapması şayet avlaklarda avcımızın kuş gribine yakalandığı haberi çıkar ve arkasında görsel basın ve gazetelerimiz bu konunun üzerine gider ise ve arkasında birde facia patlak verir ise işte o zaman Avcılık bizim yaşam tarzımız olmaktan çıkar veya çıkartırlar. Zaten mevcut durumumuzu farklı bir pencereye taşıyorlar Avlak modeline geçilecek ve bu modelle  Ülkemizdeki avcılık belgesi sahibi avcılarımızın sayısı örtüşmüyor bu kuş gribi konusu da bahaneleri olabilir bu yüzden avcılarımızın bu konuyu önemsemelerini rica ediyor ve anlatacaklarımı uygulamalarını canı gönülden istiyorum ..

Kuş gribi Virüs kaynaklı ölümcül bir hayvan hastalığıdır. Virüsün H5N1 adındaki türevi insanları da öldürebilir.Av sahasında veya evimizde vurduğumuz av hayvanlarını illaki temizliyoruz bu işlemi yaparken sizden ricam medikal ler den  ameliyat eldiveni ve maskesi temin ederek temizleme esnasında bu malzemeleri kullanarak beklide kuş tüylerinin solunum yoluyla ciğerlerinize gitmesini önleyecek veya av hayvanının kanının sizle temasını eldiven aracılığıyla engelliyebileceksiniz.Yine vurulan av hayvanlarının hasta olup olmadığına bakılacağının ve aralarında hastalıktan zayıf düşmüş olanlarının imha edilmesi gerektiğini ( lütfen hasta bir av hayvanı başkasına vermeyiniz) söylememe gerek yok bu işlemlerden sonra ellerimizi güzelce bol sabunlu suyla yıkanması sağlığımız açısından da uygun olacaktır.  sizlere birazda kuş gribinin belirtilerinden bahsetmek  istiyorum. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları başlangıç belirtileridir. Akciğerde ağrı görülür. Bunun sonucunda zatürree, solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden bir takım tablolar oluşabilir. Belirtiler hastalıkla temastan 2 -3 saat ile 3 -4 gün içinde kendini gösterir. Ancak, 7-10 günlük kontrol daha doğru olacaktır. Hücrelere yeterli oksijen gitmediği için vücut morarmaya başlar. Bu yüzden Endonezyalılar kuş gribine “mavi ölüm” diyor hastalığın tedavisini araştırdığımda öyle somut ve bilinen , hayat kurtaran bir tedavisinin ve asının olmadığı ancak TAMIFLU (oseltamivir phosphate) gribe karşı aktif etkili bir ilaç ve gribe karşı genelde stoklanan ilaç olarak göze çarpıyor İnsan gribi gibi insana bulaşabilen kuş gribi tedavisinde de Tamiflu kullanıldığı ve etkileri görüldüğü bilinmektedir

Tamiflu Diğer ilaçlar gibi gribin hastalık belirtilerine değil grip virüsünün kendisine saldıran bir ilaç. Bu yüzden ilk aşamada belki daha az rahatlık ve iyileşme hissi verse de gribi vücudunuzda öldürmeye yönelerek gribi yok ettiği . bilinmekte.

Genelde insanlar grip hastalığını kendiliğinden yenebildiği için Tamiflu gibi ilaçlar yerine sadece belirti giderici ilaçlar hastalığın tedavisinde yeterli oluyor. Ancak ölümcül kuş gribi gibi vücudumuzun yetersiz kalacağı durumlarda kullanılmak için Tamiflu, özellikle Amerikan Hükümeti tarafından stoklanmakta. Ülkemizde Tamiflu yu  araştırdığımda Ayaktan tedavide uzman hekimlerce veya uzman hekim raporuna bağlı olarak tüm hekimlerce, yatarak tedavide tüm hekimlerce reçete edilebilir olduğu Roche firmasının ürettiği eczanelerde fiyatının 27,29 TL olduğu etkin maddesinin oseltamivir fosfat olduğunu öğrendim.. sayğılarımla..

Tufan DOKUCU

Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :