Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine… (adsbygoogle = window.adsbygoogle... 

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

Olağan Genel Kurul Toplantısı Duyurusu

Derneğimizin olağan genel kurul toplantısı duyurusu…  Derneğimizin olağan genel kurulu 24.07.2021 günü... 

5.242 views

Kaybolan Dağcıların Kurtarılmasında Kulübümüz Etkin Rol Oynadı

Kategori : Genel, Tarsus Haberleri - Etiketler :, , - Tarih : 02 Ekim 2012

Ereğli, Mersin, Adana ve Tarsus’ta oluşan toplam 15 kişilik amatör dağcılar, günü birlik yürüyüşü yapmak için Tarsus’a bağlı Karadirlik Köyü’nde bulunan Muhat Vadisi kanyonlarına geldiler. Keşbükü’nden kıyı boyu kanyon yürüyüşü yapan grup Burunköy mevkiine geldiğinde Sakine Kara’nın sağ ayağı burkuldu. Üçe ayrılan grupta 2 kişi saat 17.00 sıralarında Tarsus’a geldi. Arkadaşlarının geç saatlere kadar gelmediğini öğrenen iki kişi olayı jandarma ekiplerine bildirdiler. Köylülerle birlikte dağcıları arayan Jandarma ekipleri, gece 23.00 sıralarında dağcıların 7 kişisinin ayrı bir yerde, 6 kişisinin de suların yükselmesi nedeniyle mahsur kaldığını tespit etti. Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Bahadır Ersoy’un bizzat katıldığı kurtarma çalışma Tarsus Avcılar Kulübü’nün gelmesiyle seri haline dönüştü. Ellerinde el feneri ile işaret fişeği fırlatan Avcılar Kulübü üyeleri ve köylüler, ilk olarak suların yükselmesi nedeniyle mahsur kalan 6 kişiyi kurtarmaya yöneldi. Getirdikleri kanolarla yaklaşık 1 kilometre suda giden Avcılar, 2’si bayan olmak üzere 6 kişiyi zor şartlar altında sağlıklı bir şekilde kurtarmayı başardılar. Daha sonra bölgede kaybolan 7 kişiyi köylüler ve jandarma ekiplerinin bulmasıyla rahat bir nefes alındı.
Durumlarının iyi olduğunu söyleyen Ereğli Dağcılık Kulübü Başkanı Metin Helimoğlu, “Kaybolmadık. Biraz yürüyüşü yapmak istiyorduk. Arkadaşımızın birinin ayağı burkunca üç gruba ayrıldık. Biz onun yanında kaldık, diğer arkadaşlarımızla aramız açıldı. Çıkışa yakın bir noktaya geldiğimizde su seviyesi yükseldi. Arkadaşlarımızla irtibatımız kesildi. Risk içerdiği için bulunduğumuz noktaya sığındık. Arkadaşlarımıza bağırarak sesimizi duyurmaya çalıştık. Ateş yaktık. Bizden ayrılan arkadaşlarımız bizden haber alamadıkları için bizi kurtarmaya yönelik çalışmalar yapmışlar. Sağ olsunlar, bizi sıkıntıdan kurtardılar” dedi.

Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi ise, bir grup amatör dağcıların mahsur kaldığı haberi almalarıyla bölgeye geldiklerini söyledi.

Güldibi, “Gerek Jandarma, gerek Tarsus Avcılar Kulübü, gerekse Mersin Acil Afet Müdürlüğü elemanları hemen seferber oldular. Gecenin geç saat olması ve zor bir parkur olması yürüyüşü yapacak kişilerin hem ekipman olarak hem donamın olarak hem de tecrübeleri üst seviyede olması lazım. Gördüğümüz kadarıyla arkadaşlarımızda bu yok. Bölgeyi çok iyi bilmeyen dağcıların geç saatlere kadar olmasına rağmen sağ salim kurtarılması bizleri sevindirdi. Herkese geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

Dağcılar, Tarsus Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü.

MAHSUR KALAN DAĞCILARIN İSMLERİ:
Emine Barış Kaner, Ahmet Tekin, Aslıhan Keleş, Mahmut Altınson, Deniz Demirtaş, Sakibe Kara, Metin Halimoğlu, Hasan Kara, Harun Kara, Beyza Aydın, Duran Küçüköner, Sahibe Serin ve Cihan Kandemir.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :