Olağanüstü Toplantı Duyurusu

Derneğimizin olağanüstü toplantısı 14.04.2024 günü saat 16.00’de yapılacaktır. Çoğunluk sağlanamazsa 2.... 

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine…  Devamı →

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

32.562 views

Bıldırcın Avı, bıldırcın avı nasıl yapılır, Bıldırcın avı tüfek ve fişek seçimi

Kategori : Araçlar, Genel, Tüfek Bilgisi - Etiketler : - Tarih : 12 Temmuz 2012Bıldırcın Avı, Bıldırcın avı fişekleri, bıldırcın avı tüfekleri, bıldırcın avı kıyafetleri

Bıldırcın Avı, Bıldırcın avı fişekleri, bıldırcın avı tüfekleri, bıldırcın avı kıyafetleri

BILDIRCIN AVI

Her yeni av sezonu bıldırcın avı ile açılır.Avcılığa yeni başlayanların genelde ilk gittikleri av,bıldırcın avıdır. Diğer avlara nazaran daha kolaydır.Avlanma olasılığı yüksek olduğu içinde zevklidir.Havaların çok sıcak olması ve yürüme avı olmasından dolayı çok az giyim ve teçhizat gereklidir.Av merası anız tabir edilen tarlalar,kısa otluklar,mısır takımları,ve diğer sebze türü bitkilerin olduğu tarla ve bahçe kenarlarıdır çok sıcaklarda bahsettiğim yerlerde bıldırcınlar sabah erkenden takımlara çıkarlar yani bir mısır tarlasının kenarına öğle vakti sıcakta çok nadir kaldırırsınız çıkmazlar ama akşam üzeri güzel av yaparsınız bir sebze tarlasını sabah ve öğlen gezin burada bıldırcın yok dersiniz aynı tarlayı akşamüzeri gezerseniz mutlaka bıldırcın kaldırırsınız. Ava yeni başlayanlar bu arazilerde kolayca yürüyebilirler.Bıldırcın genelde düz uçuşlu bir kuş olduğu için tecrübeli avcılar nadiren boşa atarlar.birde yanınızda iyi eğitimli av köpeğiniz varsa fermalı avına doyum olmaz.arazide yürürken köpeğiniz yok ise gözleriniz daima ileri bakacak şekilde her an bıldırcın kalkacak gibi hazır ama soğuk kanlı ve kendinizden emin bir şekilde rahat olunması gerekir ayrıca bıldırcın kalkar kalkmaz hemen ateş edilmemesi bıldırcının ayağımızın altından sanki üzerine basarken kalkacağını ve ona gerekli mesafeyi vermemiz gerektiğini kuşun kendisini düzlemesi gerektiği aksi halde ilk kalktığında zor vurulacağı vurulsa bile parçalanacağının bilinmesi gerekmektedir.

BILDIRCIN AVI TÜFEK SEÇİMİ

Bıldırcın avının Tüfeği her avda olduğu gibi 12 çaplı 60-65 cm namlu çifte, süper poze yada üzerinde 5 numara şok bulunan yarı otomatik av tüfeği uygundur.

BILDIRCIN AVI FİŞEKLERİ ve BILDIRCIN AVI FİŞEK SEÇİMİ

Bıldırcın avında kullanılacak Fifekler düşük gramaj yani 24 gram skeet 9,5 numara yada 28 gram 8,9,10 numara tercih edimesi uygundur.

BILDIRCIN AVINDA KIYAFET

Bıldırcın avı sezonun açılması ile başlar. Yani Ağustos ayının sonu gibi havalar çok sıcaktır. Bu nedenle ince bir tişört varsa yeriniz belli olsun diye kırmız veya turuncu bir av yeleği, sizi dikenlerden koruyacak dizden aşağısı çift kat bir av pantolonu, ( paçalarının kalın ve lastikli olması kene ,böcek,yılan )gibi istenmeyen canlılara karşı koruması açısından faydalı olacaktır.Sarı renkte bir güneş gözlüğü ve turuncu bir şapka olabilir. Eylül sıcağında arabanızın arkasında buzluğunuzu ve terleyeceğiniz için yedek kıyafetlerinizi eksik etmeyin .

BILDIRCIN AVINDA KAZALAR

Bıldırcın avına kalabalık gidilir, ne yaparsanız yapın ne kadar dikkatli olursanız olun bence yinede kazalar olabilir. Bıldrcın avı toplu şekilde yapıldığı zaman, kalabalıkta tecrübeli usta avcılardan birinin avı yönetmesi ve tecrübelerini diğer yürüyen avcılarla paylaşması hayati önem taşır. Diğer avcılarında onun komutlarına uyması gerekir.

Aynı safta ava başladınız bir müddet sonra herhangi bir nedenden dolayı av arkadaşınız geri kaldı ( kuş vurdu kuşu arıyor, ayakkabısını bağlıyor,tüfeğinde yada fişeğinde sorun var) o anda bıldırcın ayağınızın yanında arkaya doğru uçtu.? Her neyse bıldırcın birden kalktığı için avcıyı heyecanlandırır .avcının bazen gözü ve aklı av esnasında avcıya ihanet eder…Sonuç olarak bazen bir bıldırcın için telafisi mümkün olmayan bedeller ödemek zorunda alırız. Tüfeğinizi kaldırdığınız zaman yapabiliyorsanız sakin olun bıldırcının gittiği istikamete tetiğe basmadan bakın birisi varsa bu avcı, çoban ,köylü yada av köpeğiniz de olabilir o yöne atış yapmayın.
Aynı safta yürümelerde dikkat edilecek bir başka hususta, her avcının kendi önünden kalkan kuşa ateş etmesi ve vuran avcının kuşu bulup aldıktan sonraya kadar herkesin ateş etmeden avcıya bu süreyi vermesi gerekir.
Son olarak avcı grupları karşılaşmalarında, karşılıklı saygı ön planda olmalıdır. Şunu söylemek istiyorum; herhangi bir meraya bizden önce bir grup girdi ise, onların avı tamamlaması beklenmelidir. Bu hem tartışmaları önleyecek, hem de saygı ve sevgi çerçevesinde bir avcı kültürü oluşmasını sağlayacaktır. Sonuçta avcı kendini bilen bir insandır. Tarsus Avcılar Kulübü olarak, biz avcılığın her anlamda çıtasını yükseltmek olarak yola çıktık. Bu hem bilgi hem de görgü anlamında çıtanın yükseltilmesi demektir.

BILDIRCIN AVLARINDA YASAK CİHAZ KULLANIMI

Hepimizin bildiği gibi, av aleminde elektronik cihaz kullanımı yasaktır. Bu cihazların başında Bıldırcın sesi yayan cihazlar bulunur. Bu cihaz kurularak bölgedeki bıldırcınlar o cihazın bulunduğu meraya toplanır. Öncelikle şunu hemen söyleyelim, böyle bir cihaz kullanımı hem etik değil hem de doğal hayatın devamı açısından da tehlikelidir. Ayrıca idari yaptırım cezası uygulanır.
Bıldırcın sesi yayan cihaz kullandığı bir mera etrafındaki tüm meralarıda bıldırcınsız koyacaktır. Ve ertesi gün bu cihazı kullananlarda dahil, o mera ve etrafında bıldırcın bulamayacaklardır. Çünkü bu ses bıldırcınları ertesi gün göçe zorlar. Bu yüzden tüm avcı arkadaşlarımızdan ricamız hem kendileri hem de diğer avcı dostları için normal yollardan cihazsız av yapmalarıdır.

Tufan Dokucu
Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :