Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! 2023

Avcılık tüm Türkiye’de Yasaklandı! Tarım ve Orman Bakanlığı, Kara Avcılığı Kanunu 5 ve 12’nci maddesi kapsamında... 

2022-2023 Avlanma Pulları Kulübümüze gelmiştir

2022-2023 Av sezonu Ülkemize hayırlı uğurlu kazasız bir sezon olsun. 280 Pul + Aidat 1 TL + Vergi 497 TL Üyelerimiz... 

2022-2023 Mak Kararları

Bu konuda gelen yazıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Tüm üyelerimizin dikkatine… (adsbygoogle = window.adsbygoogle... 

2021-2022 Av sezonu avlanma pullarımız gelmiştir.

Değerli dernek üyelerimiz 2021-2022 Av Sezonu 21 Ağustos 2021 Ctesi günü üveyik-bıldırcın ve yaban domuzu avı ile... 

Olağan Genel Kurul Toplantısı Duyurusu

Derneğimizin olağan genel kurul toplantısı duyurusu…  Derneğimizin olağan genel kurulu 24.07.2021 günü... 

7.030 views

Av Koruma Memurlarının Kıyafetleri

Kategori : Avcılık Mavzuatları, Genel - Etiketler :, , - Tarih : 30 Haziran 2012

Av koruma görevlileri görevlerini yaparken, rengi, biçimi ve evsafı tespit edilen resmi elbiselerini giymek ve bu konuda konulmuş esaslara uymakla yükümlüdürler. Resmi elbiseler ve işaretleri eskimiş olsa bile satılmaları ve başkaları tarafından giyilmeleri yasaktır.

Av koruma görevlilerinin giydikleri resmi elbiseler birim amirleri tarafından devamlı kontrol edilir. Renk ve biçimi tespit edilen elbiselerin, temiz, lekesiz, sökük ve yırtık olmadan gerekli işaretleri de taşır şekilde kullanılmaları esastır.

Av koruma memurlarına görevleri esnasında, giyecekleri elbiseler Bakanlık tarafından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1475 sayılı İş Kanunu ve 4915 sayılı Kanunun ilgili maddelerinde belirtildiği şekilde ve miktarda verilir.

Av koruma memurlarının giyecekleri elbiselere ait bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

a) Av koruma memuru kışlık, harici ve takım elbisesi:

Erkek av koruma memurları, ceket, pantolon ve şapkadan oluşan, nefti yeşil yünlü kumaştan takım; bayan av koruma memurları ise yine aynı renk ceket, şapka, pantolon veya etek giyerler Astarlar, kumaş ile aynı renktedir.

Av koruma memurları, takım elbiselerinin içine krem rengi gömlek giyip, erkekler bordo kravat, bayanlar ise bordo fular takar.

Ceket; üst cepleri dışarıda ve pilelidir. Alt ceplerin sadece kapakları dışarıdadır. Ceket ön düğmeleri numunesi verilen büyük boy kabartmalı ve dört adet; cep düğmeleri numunesi verilen küçük boy, kabartmalıdır. Ceket kolları, bitiminde on santimetre üstten koyu yeşil biyelidir. Sol göğüs üstünde madeni av koruma kokardı, sağ cep üzerinde isimlik bulunur. Şapka ve sağ kol üzerinde doğa koruma ve milli park amblemli madeni kokart takılır

Takım elbise; pantolonu tek pileli, belden dar, arka ceplerin kenarları dört santimetre eninde, düz kapaklı ve kemer astarı elbise kumaşı rengindedir. Pantolon paçası dublesiz ve yirmi dört santimetre genişliğinde, boyu ayakkabı üzerine düşecek şekildedir

Şapka; tepe kenarı telli, madeni doğa koruma ve milli park kokartlı ve fiber güneşliklidir. Ön kayışı siyah olup, kayış bitimlerinde küçük kabartmalı düğme bulunurAyakkabı; yüzü siyah renkli deri, ökçesi ve tabanı siyah lastik malzemeden yapılmış iskarpindir. Ön kısmı bombeli ve maskaratsız olup, beş delikli bağcıklı ve birinci sınıf malzemeden yapılır.

Gömlek; krem rengi, kravat yakalı ve uzun kollu olup, poplin kumaştandır.

Kravat ve fular; mat bordo renkli, polyester kumaştandır.

b) Av-Koruma Memuru yazlık harici elbisesi:

Yazlık harici elbise; krem rengi gömlek, nefti yeşil pantolon ve bereden ibarettir.Yazlık harici gömlek; krem rengi, beş santimetre eninde abbaş yakalı, kısa kollu olup, pamuklu kumaştandır. Önde beş küçük boy kabartmalı düğme bulunur. Sol göğüs üstten ceplidir. Kolları üç santimetre üstten siyah biyelidir. Sol göğüs üstünde Av koruma, sağ kolda doğa koruma ve milli park amblemli ip örgü kokart yer alır. Sağ göğüste cep yoktur. Sağ tarafa, sol cep üst hizasında madeni isimlik takılır. Pantolon; kışlık harici takım elbise pantolonu ile aynı şekilde pamuklu kumaştandır.

Bere; nefti yeşil renkli olup, önünde doğa koruma ve milli park kokardı bulunur. Ayakkabı; kışlık harici takım elbise ayakkabısı şeklinde ve kösele tabanlıdır.

c) Av Koruma Memuru kışlık iş elbisesi:

Kışlık iş elbiseleri; mont, pantolon, triko kazak, gömlek, bot, bere ve evrak/eşya çantasından ibarettir.

Mont; nefti yeşil renkli, kalın yünlü kumaştan, astarı, aynı renk ince polyester kumaştan ve kapitone dikişli olacaktır. Yaka dil uzunluğu sekiz buçuk santimetre olup, onaltı santimetre eninde ve iki yan dış ceplidir. Üstte cep bulunmaz. Metal fermuar, dört santimetre kumaş pot kapaklıdır. Fermuar bitiminde üstte, altta ve cep kapaklarında çıtçıt bulunur. Kol manşetleri ve kemer beş-altı santimetre enindedir ve lastikle daraltılmıştır. Montun içine giyilen triko kazak; ince yünlü, standart örgülü, açık nefti yeşil renkli ve bisiklet yakalıdır. Sol göğüste ip örgü doğa koruma ve milli park amblemi bulunur. Kazak içine giyilen gömlek krem renginde, kravat yakalı ve ince yünlü kumaştandır. Av Koruma Memurunun kışlık iş pantolonu; nefti yeşil renkli ve golf pantolonu şeklindedir. Kemer ve paça manşet genişlikleri beşer santimetre, paça manşetleri cırt cırtlı, yan dikiş üzerinde siyah renkli biye bulunur. Pantolon boyu bot üst hizasını örtecek uzunluktadır. Pantolon gerekirse yandan körüklü cepli yapılabilir. Bere; gizli dikişli, sökülebilir kulaklıklıdır.

Ayakkabı; siyah renkli, uzun konçlu, bağcıklı bottur. Diğer özellikleri kışlık harici iskarpindeki gibidir.

Av Koruma Memuru yazlık ve kışlık iş elbiseleri ile birlikte, evrak, dürbün, pusula, altimetre ve benzeri eşyasını koyacağı omuza askılı siyah renkli kumaş çanta taşır. d) Av koruma memuru yazlık iş elbisesi:

Yazlık iş elbisesi; gömlek, bere, golf pantolon ve bottan ibarettirGömlek; kısa kollu, krem renkli, spor yakalı ve göğüs cepleri dıştan dikişlidir. Sol göğüste ip örgü av koruma kokardı ve isimlik bulunur. Kollarda üç santimetre üstten siyah biye, omuzda, aynı renkte üç santimetre eninde apolet ile apolet bitimlerinde kabartmalı küçük düğme yer alır.

Bere, pantolon ve botlar kışlık iş elbisesi ile aynı şekildedir. Pantolon pamuklu kumaştandır.

e) Av Koruma Memuru palto ve yağmurluğu:

Palto; nefti yeşil kaşe kumaştan, boyu ceket boyundan on santimetre uzun, astarı kumaş ile aynı renkte ve kapitone dikişlidir. Astar altında sentetik elyaftan vatka, iç kısımda astarın tamamını kapsayacak şekilde sökülüp takılabilen fermuarlı miflon bulunur. Yakada sökülüp takılabilen oniki – ondört santimetre eninde gri renkli peluş kürk kullanılır. Yakanın ön kısmı devrik ve ucuna kadar beş santimetre kapaklı fermuarlıdır. Alt ve üstte bulunan cepler dışta ve pilelidir. Cep kapaklarında birer adet büyük boy kabartmalı düğme vardır. Kollarda onbir – oniki santimetre üstten siyah biye, sol göğüste doğa koruma ve milli park kokardı ve sağ göğüste isimlik bulunur.Yağmurluk; yeşil renkli, başlıklı, palto boyunda ve impertex kumaştandır.

Tufan DOKUCU

Tarsus Avcılar Kulübü B aşkanı

 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :